14 лютого - День усіх закоханих!

Засновник музею народної культури Іван Гончар (відео)

 


27 січня виповнюється 110 років від дня народження Івана Макаровича Гончара– видатного громадського та культурного діяча, скульптора, живописця, графіка, народознавця, колекціонера. Іван Гончар - Заслужений діяч мистецтв УРСР (1960), Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1989), Народний художник України (1991). Один з ініціаторів створення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, а також Музею народної архітектури та побуту України; засновник відомого в Україні й за кордоном громадського музею, який від 1960-х років став осередком українського національного відродження.

Як живописець Іван Макарович створив велику серію картин, у яких зафіксував етнографічні типажі українців, а також краєвиди, історичні та архітектурні пам’ятки України, місця, що назавжди втрачені внаслідок затоплення сіл та аварії на ЧАЕС. Графіка у творчому доробку митця представлена військовими малюнками (1942–1945) та тематичними альбомами (папір, темпера; 1960–1980): “Українське народне вбрання”, “Історичні та культурні пам’ятки України”.

Поряд із мистецькою творчістю Іван Гончар протягом чотирьох десятиліть провадив титанічну збирацько-народознавчу роботу, результатом якої стала унікальна збірка народного мистецтва та стародруків XVII – XIX століть, що за своєю цінністю не поступається колекціям багатьох державних музеїв. Подорожуючи по Україні, Іван Макарович досліджував народну культуру Київщини, Житомирщини, Полтавщини, Донбасу, Подiлля, Поднiстров’я, Галичини, Буковини, Закарпаття. Приватна бібліотека І.М. Гончара налічує близько 3 тис. українознавчих видань, частина яких – стародруки та рідкісні книги. Значну наукову цінність складає архівний фонд: рукописи, листи, записники, щоденники, аудіо- та фотоматеріали Івана Гончара. Доповнюють старожитності давні фото, зібрані у різних куточках України і дбайливо впорядковані автором у 18 томів історико-етнографічного альбому “Україна й Українці”.

Ця збірка стала творчою лабораторією митця і водночас громадським музеєм, добре знаним в Україні й за кордоном – тут побували десятки тисяч відвідувачів. Творчий доробок Івана Гончара тематично доповнював його хатню «експозицію». Як ніде на той час, у музеї Гончара була представлена українська традиційна культура, зокрема народне мистецтво, без ідеологічних обмежень і цензури.

Значення музею Івана Гончара у суспільно-політичному житті столиці 1960-90-х років важко переоцінити. На відміну від тенденційно підібраних експозицій тогочасних державних музеїв, збірка переконливо засвідчувала багатство й виразність української традиційної культури, а це суперечило імперській ідеології. Окрім того, експонати колекції не були “законсервовані”, а жили своїм життям у руках господаря й відвідувачів: їх можна було роздивитися зблизька, приміряти одяг, потримати в руках козацьку шаблю чи полковницький пернач. Тому витвори народного генія сприймалися відвідувачами музею не як історичні реліквії чи мовчазні свідки минувшини, а як частинка живого життя.

Діяльність непідвладного офіційним структурам громадського музею не лишалася безкарною. Господар музею та його відвідувачі перебували під пильним наглядом спецслужб і зазнавали репресій. Проте митець відстоював право людини доторкнутися до традиційної культури свого народу, і музей продовжував діяти. Зрештою, коли виникала потреба показати гостям із-за кордону не сфальсифіковану, а справжню Україну, ті ж самі чиновники від культури мусили приводити іноземців з лунких музейних залів, наповнених “реаліями соціалізму”, до тісної Гончаревої хати, де в усьому відчувався животворний дух великого Народу.

На початку 1990-х рр., коли Україна здобула незалежність, а Іван Гончар – заслужене визнання своєї творчої, збирацької та просвітницької діяльності, було підняте питання про створення державного музею на засадах, запропонованих митцем. Але у червні 1993 року Івана Макаровича не стало. Того ж року на основі його зібрання і творчої спадщини указом президента України було створено державний Музей І.М. Гончара (з 1999 – Український центр народної культури “Музей Івана Гончара”, а з 2009 – Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”).

У 2011 році був знятий фільм “Іван Гончар: Україна споконвічна”  – спільний некомерційний проект Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара” та Національного музею народної архітектури та побуту України – створено до 100-річчя від дня народження Івана Гончара. Одвічна краса народного мистецтва, картини відомих і невідомих художників ілюструють живе слово Івана Гончара, надиктоване ним самим на аудіоплівку на початку 1980-х років.

Тетяна Кас’янова, провідний бібліотекар                                                              

Коментарі