- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Любителі літературних творів шанують не лише ювілеї тих чи інших книг, а й не забувають про їх авторів. Згадаємо українських письменників, яким ми зобов’язані своїми найкращими емоціями, пов’язаними з читанням, що святкували би свою круглу дату цього місяця.
Справжнє ім’я письменниці Дніпрової Чайки – Людмила Олексіївна Василевська-Березіна. Народилася вона 1 листопада 1861 року у cелі Карлівка (Зелений Яр) Херсонської області в сім’ї священника.
У 1885 році в одеському альманасі «Нива» було вперше надруковано два вірші Дніпрової Чайки «Вісточка» й «Пісня» та оповідання «Знахарка», яке за своїм характером близьке до запису з народних уст. Дніпрова Чайка працювала у багатьох жанрах, добре відомі її вірші, п’єси, казки, оповідання, нариси. Основні течії її творчості — тяжка селянська доля, життя інтелігенції, революційні події 1905 року. Особливий інтерес у сучасників і найвищу оцінку критиків викликали поезії в прозі: «Морські малюнки», «Тень несозданных созданий», «Дві птиці», «Морське серце», «Тополя», «Хвиля».
Відома Дніпрова Чайка і як дитяча письменниця. Для дітей писала казки, вірші, лібрето дитячих опер: «Коза-дереза», «Краплі-мандрівниці», «Пан Коцький», «Весна-красна». Довгі роки творчі зв’язки єднали Дніпрову Чайку з основоположником української музичної культури М. В. Лисенком. Саме на лібрето Дніпрової Чайки композитор створює свої три дитячі опери.
Другий ювіляр Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року у Первомайську Одеської області. Відомий як український письменник-шістдесятник, режисер, актор, сценарист та поет.
Дебютував як поет добіркою з двох віршів: «Дитинство» і «Батькова пілотка» у журналі «Дніпро» в 1957-му році. Трохи пізніше з’явилися публікації у «Жовтні», «Вітчизні» і «Прапорі». Перша книга поезій «Атомні прелюди» побачила світ 1962 року. В «Атомних прелюдах» вивільнялася величезна духовна енергія особистості, зникла розмежованість громадянського й особистого, історичного й сучасного.
Цього митця називають першим з-поміж рівних у плеяді шістдесятників, хоча сам він себе не зараховував до цього покоління. Письменник стверджував: «Українське поетичне кіно — це така сама вигадка, як вигадка й про нас, що ми — шістдесятники. Немає шістдесятників, семидесятників — є таланти, зрілі, освічені люди, яких не можна загнати в перелік».
Є у листопаді і золотий ювіляр – Дмитру Олексійовичу Міщенко 18 листопада виповнилося б 100 років. Український письменник, кандидат філологічних наук, наш земляк народився у селі Степанівці Запорізької області.
Перші друковані твори Дмитра Міщенка побачили світ у 1949 році, а перша збірка оповідань «Сини моря» — у 1955-му. В 1957 році письменник публікує монографію «Розвиток реалізму у творчості Михайла Коцюбинського», а в 1959-му — історичний роман «Сіверяни».
Дмитро Міщенко не розмінюється на давно і всім відоме, по-своєму ставиться до вимог системи й уміло вишукує в буднях сучасності важливі проблеми суспільного життя. У 1963 р. у книжкових крамницях з’являється роман «Чому не сходяться дороги», у 1967 р. — «Вітри приносять грозу». У кожному з цих творів своєрідно відтворено пагубу бездуховності в суспільному житті на той час. Тоді ж публікується на сторінках журналу «Вітчизна» і повість «Батальйон необмундированих», яка набула серед громадськості широкого розголосу, а пізніше саме ця повість і роман «Хліб наш насущний» (про голодомор 1932-33 рр.) стали вирішальними, коли йшлося про відзначення творчого доробку Дмитра Міщенка Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка у 1993 році.
Перелічені вище твори видатних письменників – ювілярів листопаду знаходяться на абонементі художньої літератури. Запрошуємо ознайомитися із творчістю великих майстрів українського слова.
Тетяна Кас’янова, провідний бібліотекар
абонементу художньої літератури
Дмитро Міщенко
Дніпрова Чайка
книги
Микола Вінграновський
наукова бібліотека
Осінь
ювіляри листопада
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Коментарі
Дописати коментар