14 лютого - День усіх закоханих!

Рідкісні видання у галузі сільського господарства


Наукова бібліотека університету продовжує цикл відео-презентацій Віртуального музею рідкісних видань. До вашої уваги представляємо відео-презентацію «Рідкісні і цінні видання. П.М. Жуковский Земледельческая Турция», для випуску було використано монографію видатного вченого-ботаніка, академіка ВАСГНІЛ Петра Жуковського «Земледельческая Турция» 1933 року видання.

Петро Жуковський – видатний вчений-ботанік і рослинник. Академік ВАСГНІЛ (1935), доктор сільськогосподарських наук (1934) і біологічних наук (1935), професор, сподвижник Н.І. Вавилова.

Відкрив (1923) і описав новий вид пшениці – Triticum timopheevii Zhuk (пшениця зандурі), що володіє унікальним імунітетом. П.М. Жуковський вніс великий вклад в розвиток теорії Н.І. Вавилова про центри походження оброблюваних рослин.

Він брав участь у багатьох експедиціях на Тянь-Шань, Закавказзя. У 1925 році Жуковський відправився в Ботанічному експедицію по Малій Азії: він досліджує Анатолію, Північну Сирію і Північну Месопотамію (Ірак), острова Родос і Хіос. Подолавши в першій з них шлях довжиною близько 12 тисяч км, він зібрав і привіз в інститут 5705 зразків насіння різних сільськогосподарських культур і їх родичів.

Створив перший в СРСР гербарій культурних рослин. Провів великі геоботанічні дослідження в Закавказзі і Малій Азії, відкрив нові види пшениці і жита, зібрав близько 10 тисяч зразків виведених там культурних рослин (1925-27рр.). Привіз зразки кращих сортів основних сільськогосподарських культур з Європи і Південної Америки для використання в селекції. Вивів стійкі до хвороб види пшениці: Тимофєєва (Triticum timopheevii Zhukovsky) і грибобойна (Triticum fungicidum Zhukov¬sky); багаторічне жито з великим зерном, безостий дворядний ячмінь та ін.

Фундаментальна праця П.М. Жуковського «Земледельческая Турция», редактором якої був академік М.І. Вавилов, є результатом трьох послідовних експедицій до Туреччини (1925-1927 рр.), організованих Всесоюзним інститутом рослинництва (ВІР). Основна мета цих експедицій – створити в СРСР генотипний і ботаніко-географічний матеріал по всім оброблюваним рослинам, для їх селекції і для безпосереднього введення придатних форм в культуру.

Чимало культурних рослин почали своє життя ще за 10 тисяч років до нашої ери. Селекціонери давнини зуміли створити прекрасні сорти плодових рослин, винограду, багато сортів пшениці, баштанних культур. Праця Жуковського має велике наукове значення, як цінний внесок у світову літературу по рослинництву, як одне з небагатьох наукових досліджень по Туреччині. Навіть сьогодні науковці США, Індії, Болгарії та інших країн посилаються на неї. Книга оздоблена 381 малюнком з фотографій автора та з оригінальних примірників рослин та 12 таблицями.

Запрошуємо переглянути відео-презентацію «Рідкісні і цінні видання. П.М. Жуковский Земледельческая Турция» на YouTube каналі наукової бібліотеки.

Світлана Орлова, провідний бібліотекарКоментарі