14 лютого - День усіх закоханих!

Доля, виспівана в квітах (До 120-річчя від дня народження Катерини Білокур)

 

Катерина Василівна Білокур (24 листопада 1900 -10 червня 1961) — українська художниця, майстриня народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва». Народилася майстриня у селі Богданівка Київської області.

Коли дівчинка почала малювати – точно ніхто не пам’ятає. Та й були це наївні дитячі ескізи, намальовані вуглиною на клаптиках полотна.

«Приблизно років у 6 я розмалювала фігурками коней всю шкільну зошит молодшого брата Грицька. – Ах ти, поганка! – кричав батько. Зошит розірвали на шматки. Відтоді мені не давали ні папір, ні олівці», – йдеться у спогадах художниці. В14 років дівчину знову спіймали за таким безглуздим, як вважали в селі, заняттям. Вжили заходів: різки та найсуворіша заборона малювати…

Проте майстриня продовжувала писати та у 1934 році Катя Білокур створює «Берізку» – одну з перших картин, які принесли їй всесвітню популярність. Через рік з’являються «Квіти за тином» – інший прославлений шедевр. Так, за роботою в городі, по дому та в малюванні минають роки… Природа стає для неї вчителем, а квіти – головними мотивами полотен. «Квіти, як і люди – живі, у них є душа!», – говорила Катерина Білокур. Вони, немов на одному диханні, лягали на полотно яскравим вибухом.

У 1940 році в Полтавському будинку народної творчості відкривається перша персональна виставка Катерини Білокур. Усі 11 полотен мають колосальний успіх. У 1941 році Катерина Білокур створює свій черговий шедевр – «Польові квіти».

У червні 1954 року, в Парижі, відбулася ретроспективна виставка до 75-річчя Пабло Пікассо. Тоді ж для експозиції Міжнародної виставки сучасного мистецтва в Луврі привезли картини сучасних художників СРСР, серед яких і три картини Білокур – «Цар-Колос», «Берізка» та «Колгоспне поле». Тут їх і побачив Пабло Пікассо. Весь світ облетіли його слова: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б увесь світ заговорити про неї!».  Катерину він назвав «геніальною».

Мистецтвознавці ставлять Катерину Білокур в один ряд із видатними художниками-примітивістами: Анрі Руссо, Іваном і Йосипом Генералічами, Марією Приймаченко, Ніко Піросманішвілі… Її полотна експонуються на міжнародних виставках, репродукції розходяться тисячними тиражами. Катерина Білокур входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України...



Коментарі