14 лютого - День усіх закоханих!

Мелітополь. Роки війни – століття пам’яті!Майже не лишилось серед нас тих, хто по осінньому бездоріжжю 1943 року звільняв нашу землю від окупантів... 
До 77-ї річниці визволення м. Мелітополя від фашистських загарбників, наукова бібліотека підготувала відео-презентацію «На мелітопольських рубежах». Відео-презентація «На мелітопольських рубежах» – це шана воїнам-визволителям нашого міста, що піднялись на бій з фашизмом, усім тим, хто кував перемогу, працюючи на заводах і фабриках, у наукових установах, на ланах і фермах, хто боровся із ворогом у партизанських загонах і підпіллі, у Русі Опору за межами Батьківщини, хто не скорився і загинув у концентраційних таборах. Для монтажу презентації використані унікальні архівні фото та аудіозаписи.

Дорогою ціною дісталася перемога. У перші дні війни, в Мелітополі на боротьбу з фашизмом в народне ополчення вступило понад 3 тисячі осіб, що дозволило організувати два стрілецьких полки. Понад 4 тис. чоловік створювали оборонні споруди навколо Мелітополя і на його вулицях. Для боротьби з німецьким десантом і бомбардуванням міста з повітря, створювалися добровільні винищувальні батальйони.

Під час окупації міста німцями з Мелітополя і району в Германію було вивезено понад 10 тис. осіб, вбито - 15 тисяч. Мелітополь був для гітлерівців важливим стратегічним пунктом, тут знаходилися великі сили Абверу і «СД». Великі надії окупанти покладали на створену тут лінію укріплень, що отримала назву «Вотан» - на честь бога давніх германців. Починалася вона в районі Василівки і тягнулася 150 км. через Токмак, Молочанськ до Азовського моря. Німці стягнули сюди 70 тисячну армію.

Основним опорним пунктом лінії був Мелітополь. Фашистське командування називало його ключем до «залізних воріт Криму» і надавало велике значення утриманню Мелітополя, з його втратою руйнувалася вся лінія оборони. 6-й німецькій армії був відданий наказ - утримати місто за всяку ціну. Для підняття духу гітлерівських солдатів і офіцерів їм виплачувалася потрійна платня, а в Берліні карбувалася медаль «За оборону Мелітопольських позицій».

З 20 вересня 1943 року гітлерівці почали планомірне знищення міста: підірвали електростанцію, водонапірну вежу, телеграфну станцію, спалили десятки житлових будинків, лікарні, школи.

В ранці 23 жовтня 1943 ріку над містом замайорів Прапор Перемоги!

У визволенні міста брали участь 69 військових з'єднань загальною чисельністю понад сто тисяч осіб. В ході Мелітопольської операції було знищено 78 тисяч і взято в полон понад 13 тисяч гітлерівських солдатів і офіцерів. Знищено понад 800 танків і самохідних гармат. За подвиги, здійснені в ході Мелітопольської операції, 87 бійців і командирів удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

Все далі відлуння війни, але мелітопольці пам'ятають своїх визволителів. Іменами загиблих героїв названі вулиці нашого міста. Вічна слава героям, полеглим в боротьбі за свободу і незалежність нашої Батьківщини!


Коментарі